Мета: розкритизначення правильного виборупрофесії,
підвищитирівеньпоінформованостіучнів про особливостітієїчиіншоїдіяльності,
надатиможливістьпідліткамінтегруватиуявлення про свіймайбутнійфах. Сприятиприйняттюсамостійного,
відповідальногорішення, пов’язаногоізжиттєвимвибороммайбутньоїпрофесії;
розвиватипочуттявідповідальності. Ознайомитися з правилами дотриманнябезпечних
умов праці та навчання, знайомилися з можливимиризиками та наслідкамипорушеннятрудової,
виробничої та навчальноїдисципліни
Хід заходу
Вчитель. Доброго
дня, діти! Сьогодні на нашійвиховнійгодиніприсутнігості. Привітайтесь з ними.
Тема нашоїрозмови: «Безпечнапраця – крок у щасливемайбутнє». Тожговоритимемо і
про вибірпрофесії, і про їїбезпеку. А допоможутьменісьогодні:
незалежнийексперт, медична сестра нашого закладу, та ведучіМарія, Аліса
та Аріна.
Епіграфом я обрала слова
відомоговченого Ч. Дарвіна, прочитайте їх, будь ласка.
Якщовивдало оберете професію і
вкладете у неї душу, то щастясамезнайде вас.
Ч. Дарвін
Ведучий 1.
Одним ізнайважливішихкроків у
житті є вибірпрофесії. Аджезайматисятим, що тебе цікавить, приносить
радість - одна з найважливіших
умов відчуття життєвої повноцінності. Вибірнавчального
закладу, а згодомпрофесії, значноюміроювпливає на все
наступнежиттямолодоїлюдини. Тут не можнадокладатися на випадковість, квапитися.
Необхідненайсерйознішеставлення до цієїпроблеми. Не менш
важлива обставина - людина повинна робити те, до чогомаєхист і
здібності. Такупрацю вона виконуватиме
залюбки і найкраще. Цепринесекористьлюдині і всьомусуспільству.
Ведучий 2.
Професійбезліч є цікавих,
Але свою вгадати як?
Хто нам порадить, хтопідкаже?
І я собіміркую так.
Потрібнолікуватьхвороби,
Навчать у школідітлахів,
Пожежівчаснозагасити
Водить у морікораблі
Смачніобідиготувати,
І з деревом знаходить лад,
В торгових точках працювати,
Але свою вгадати як?
Хто нам порадить, хтопідкаже?
І я собіміркую так.
Потрібнолікуватьхвороби,
Навчать у школідітлахів,
Пожежівчаснозагасити
Водить у морікораблі
Смачніобідиготувати,
І з деревом знаходить лад,
В торгових точках працювати,
Роститьфруктовийпишний сад.
Психологам людей вивчати,
А кочегару – дать тепло.
Артисту в оперіспівати,
Поліціїдолати зло.
І скількиїх ми б не назвали –
Усі стоять в однім строю,
Але, звичайно, ми із вами,
Повиннівизначить свою…
Отже, основнимзавданням кожного з нас сьогодні є підготовка до свідомоговиборумайбутньоїпрофесії.
Не за глибокимиморями,
Не за дрімучимилісами,
Не в якомусьчужоземномуцарстві,
А в нашомурідномумісті,
Споконвікуживуть-поживають
І горя не знають
Дужепрацьовитіукраїнці.
Професіоналівсеред них багато.
Вони - майстрисвоєїсправи.
На роботу ідуть, як на свято.
Шанують люди їх талант і славу.
Не за дрімучимилісами,
Не в якомусьчужоземномуцарстві,
А в нашомурідномумісті,
Споконвікуживуть-поживають
І горя не знають
Дужепрацьовитіукраїнці.
Професіоналівсеред них багато.
Вони - майстрисвоєїсправи.
На роботу ідуть, як на свято.
Шанують люди їх талант і славу.
Учитель. Світпрофесійдуже
великий, їхналічуєтьсяблизько шести тисяч. Професіїумовноподілені на
декількагруп. А зараз ми помандруємо у світпрофесій і познайомимо вас
ізкласифікацієюспеціальностей, а саме:
1. Людина - людина.
2. Людина - техніка.
3. Людина - природа.
4. Людина - знакова система.
2. Людина - техніка.
3. Людина - природа.
4. Людина - знакова система.
1 група. До
першого типу «Людина - людина» належать такіпрофесії: педагог, лікар,
продавець. Той, хтохоче обрати професію такого типу, повинен
розвиватисвоїорганізаторськіздібності, умінняспілкуватися з людьми,
матитерпіння, врівноваженість.
Коментарексперта: до
професійнихзахворюваньцього типу можнавіднести
Трудова
діяльність людини маєдекількавидів:
- фізичнапраця (пов'язана з
навантаженням на м'язи та опорно-руховийапаратлюдини) — легка, середня, важка;
- розумовапраця (пов'язана з
нервово-емоційнимнапруженням) — мало напружена, помірно напружена, напружена;
- механізованапраця
(вимагаєменшихвитратенергії та м'язовихнавантажень, ніжручна,
протехарактеризується великою швидкістю і монотонністюрухівлюдини, щопризводить
до швидкоївтомленості та зниженняуваги). Праця на
конвеєріхарактеризуєтьсящебільшоюшвидкістю та одноманітністюрухів. Людина
працює тут у ланцюжку людей, яківиконуютьіншіоперації, тому час
виконанняопераційсуворорегламентовано, а цевимагає великого нервовогонапруження
і призводить до швидкогонервового
виснаження та втоми.
2 група. Другий
тип «Людина - техніка» включає в себе професії, пов'язанізістворенням,
монтажем, зборкою і наладкоютехнічнихпристроїв, ремонтом техніки. Приклади:
зварювальник, інженер, водій, швачка, електромонтерінженер, водій, електрик,
слюсар. Щобоволодітицимипрофесіями, треба серйознуувагуприділятигеометрії,
фізиці, урокам трудового навчання, технічнійпраці.
3 група. Третій
тип «Людина - природа» об'єднуєпрофесії ветеринара, агронома, геолога,
зоотехніка, овочівника, квітникаря, садівника, мікробіолога
4 група.
Четвертий тип «Людина - знакова система» включаєтакіпрофесії, як програміст,
економіст, коректор, менеджер, бухгалтер, музикант, актор, письменник,
художник, архітектор, дизайнер, модельєр, косметолог
Коментарексперта: до
професійнихзахворюваньцього типу можнавіднести
Обираючипрофесіюслід, перш за
все, брати до увагифізичний та психологічний стан людини, стан здоров'я. Так,
небажанообиратибудівельніпрофесії, якщоорганізмсхильний до застуднихзахворювань
і реакційалергійного характеру; тим, хтомаєдефектизору, не
рекомендуютьсяпрофесіїводія автотранспорту та електронника (доводиться
працювати з дрібними
деталями), кравчині і закрійника,
в'язальниці і гаптувальниці; тим, хтомаєслабкийвестибулярнийапарат -
обиратипрофесії, пов'язані з мореплавством та керуваннямлітака.
Ведучий 1.
Щотакепрофесія? Професія –
цепевний вид праці. У кожнійпрофесії є своїрізновидипраці,
якіназиваютьсяспеціальностями (фахами). Наприклад, немаєпрофесії «учитель
узагалі», а є – учитель початковихкласів, учитель географії, математики, тощо,
інженерможе бути інженером-електриком, інженером-програмістом,
інженером-механікомтощо.
Вчитель: Дітипроведемовікторину
«Плутанина в професіях».
Справа в тому, що,
зібравшиінформацію про професії, у мене відбувсязбій у комп'ютері.
Назвипрофесій, їхзміст - геть усе переплуталося! Будь ласка,
допоможітьрозібратися в ційплутанині.
1. Люди цихпрофесій добре
знаються на комп'ютерах, вміютьскладатипрограми, розбиратися в
різноманітнихскладовихкомп'ютерноїтехніки. Назвітьменіпрофесії з цимпов'язані.
(Інженери-програмісти, користувачі ПК, провайдери, інженери-електронники)
2. А хтолікуєтварин,
спостерігає за санітарними нормами в тваринницьких фермах, проводить
просвітницькусанітарну роботу? (Ветеринарнілікарі)
3. Вони ходять у
спеціальномуодязі. Приїздять на допомогу, коли горитьдім,
абосталасянадзвичайнаситуація: землетрус, паводок, екологічне лихо.
Якіцепрофесії?
(Пожежники, якіпрацюють у
підрозділах МНС)
4. Люди цихпрофесій добре
знаються на різнихмікробах, бактеріях. Знаходятьрізноманітнілікивід хвороб.
Слідкують за санітарними нормами, лікують людей, знаються на ліках.
(Мікробіолог, працівниксанепідемстанції, лікар, медсестра, фармацевт)
6. А люди цихпрофесій добре
знаються на виготовленніметалу та виробівізнього. Якіцепрофесії? (Металурги,
сталевари, прокатники, машинобудівники)
7. Вони
охороняютьспокійгромадян. Ведутьправоохоронну роботу. Захищають людей у суді.
(Працівникиміліції, юристи, адвокати, юристи-консультанти)
Гра «Мікрофон»
Ведучий 2.
Людина, яка обираєпрофесію, повинна матиповнуінформацію про існуючіпрофесії,
якіможнаодержати в центрізайнятостінаселення, під час проведеннядніввідкритих
дверей у навчальних закладах, ярмарок професій, у довідковійлітературі.
Вчитель: Існуєвислів:
«Перша ознака здорового життя – праця». Якщолюдинавмілообрала для себе
професію, то відсвоєїпраці вона отримуєнасолоду, приносить користьсвоїмрідним і
державі. Держава, у свою чергу, цінуєжиття і здоров’ясвоїхгромадян, охороняєїх
законом в процесіпраці. В Україніохоронапраціздійснюється за такими
нормативно-правовими актами: - КонституціяУкраїни, Закон України
«Про охоронупраці», Кодекс законів про працю. Глава ХІ. Охоронапраці. Послухайтедовідкущодо
дня охоронипраці
Ведучий 3. «28
КВІТНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ТА ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕНЬ ОХОРОНИ ПРАЦІ»
Міжнароднаорганізаціяпраці
(МОП) оголосила 28 квітняВсесвітнім днем охоронипраці для того,
щобпривернутиувагусвітовоїгромадськості до масштабівпроблеми, а також до того,
яким чином створення та
просуваннякультуриохоронипраціможесприятизниженнющорічноїсмертності на
робочомумісці. Впершевінвідзначався у 2003 році.
ІдеяпроведенняВсесвітнього дня
охоронипрацібере початок від Дня пам’ятізагиблихпрацівників, упершепроведеногоамериканськими
та канадськими трудящими в 1989 році в пам’ять про працівників, якізагинули та
отримали травму на виробництві.
У цей день більшніж в ста
країнахсвітупроводяться заходи, спрямовані на приверненняувагигромадськості до
невирішених проблем охоронипраці.
В Україніцей День отримавназву
«День охоронипраці» і відзначаєтьсязгідно до Указу Президента Українивід 18
серпня 2006 року щорічно 28 квітня.
Ведучий 1. З
розвиткомавтоматизації та механізаціївиробництваполегшиласяпраця, але
одночаснопідвищиласянебезпека для життяздоров’япрацюючих. Так щорічно в Україні
у процесісуспільноговиробництватравмуєтьсямайже 35 тис. осіб, з них приблизно
1.4 тис. гине.
Ведучий 2.
Закон України «Про
охоронупраці» передбачає:
- гарантії
прав громадян на охоронупраці;
-
організаціюохоронипраці на виробництві;
-
стимулюваннязаходівщодоохоронипраці;
-
державнеуправлінняохороноюпраці;
-
державнийнагляд і контроль за охороноюпраці;
-
відповідальністьпрацівників за порушеннявимогзаконодавчих і нормативнихактів
про охоронупраці.
Вчитель. Прокоментуйте
слайд.
Характерною рисоюжиття кожного
з нас повинно стати:
«
Сувородотримуватисявимогбезпекипраці при виконанні будь – якоїроботи»
У цьому нам допоможуть знаки.
Погляньте на подані знаки та спробуйтевизначитиїхнєпризначення.
синій
червоний
жовтий
зелений
Гра «Знаки»
Якінадзвичайніситуаціїможутьвиникнути
в навчальномузакладіпід час занять?
Учнівідповідають
- Пожежа;
- Ураженняелектричнимструмом;
- Травматизм на уроках
виробничогонавчання, фізичноїкультури, при проведеннілабораторних та практичних
занять, на перерві, під час проведенняекскурсій.
Ви досягнете успіху,
якщовикористаєте при виборіпрофесії формулу: «Можу - Хочу – Треба» .
Давайте з’ясуємо, щоозначаютьці
слова для вас.
«Хочу» – це те, що мене
приваблює в професії.
«Можу» – цемоїздібності,
можливості, стан здоров’я, щопотрібні для обраноїпрофесії.
«Треба» – попит на
обранупрофесію на ринку праці.
Ведучий 3.
Якщохочешзавжди в достатку жити,
Топоважай роботу, труд люби.
Старайся вчитися усе робити.
І як почав, то не лінуйся, а роби.
Щоб в світіжитирадісно й щасливо,
Добро твори у світікожнумить.
Робота, праця – цевелике диво,
Вона людинувчить на світі жить.
Ботільки труд людський – всьому основа
Віднього і добробут, і прогрес,
Достаток в домі, у дітей обнова
І безлічрукотворних див!
Топоважай роботу, труд люби.
Старайся вчитися усе робити.
І як почав, то не лінуйся, а роби.
Щоб в світіжитирадісно й щасливо,
Добро твори у світікожнумить.
Робота, праця – цевелике диво,
Вона людинувчить на світі жить.
Ботільки труд людський – всьому основа
Віднього і добробут, і прогрес,
Достаток в домі, у дітей обнова
І безлічрукотворних див!
Вчитель. Ми
починали нашу роботу словами відомогоанглійськоговченого, а
закінчитименіхотілося б словами Григорія Савича сковороди: «щасливий,
хтомавзмогузнайтищасливежиття. Але щасливіший той, хтовміє ним користуватись. А
головне. Щобпотрібнебуло не складним, а складне стало непотрібним»
І дай вам Боже в миріпроживати,
Щобзавжди руки мали ремесло,
Щобпрацювали в нашійУкраїні,
Щоб легко і щасливо вам було!
А найголовніше, щоб ваша робота булабезпечною!
Щобзавжди руки мали ремесло,
Щобпрацювали в нашійУкраїні,
Щоб легко і щасливо вам було!
А найголовніше, щоб ваша робота булабезпечною!
Комментариев нет:
Отправить комментарий